Časovat "latistua" - časování finsky

Conjugation of have (Export PDF)

finskyČasovat "latistua"

Infinitiivi
finsky
  • latistua
Preesens
finsky
  • latistun
II-Partisiippi
finsky
  • latistunut

Indikatiivi

Preesens

minä
latistun
sinä
latistut
hän/se
latistuu
me
latistumme
te
latistutte
he
latistuvat
passiivi
latistutaan

Preesens, negatiivinen

minä
en latistu
sinä
et latistu
hän/se
ei latistu
me
emme latistu
te
ette latistu
he
eivät latistu
passiivi
ei latistuta

Imperfekti

minä
latistuin
sinä
latistuit
hän/se
latistui
me
latistuimme
te
latistuitte
he
latistuivat
passiivi
latistuttiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en latistunut
sinä
et latistunut
hän/se
ei latistunut
me
emme latistuneet
te
ette latistuneet
he
eivät latistuneet
passiivi
ei latistuttu

Perfekti

minä
olen latistunut
sinä
olet latistunut
hän/se
on latistunut
me
olemme latistuneet
te
olette latistuneet
he
ovat latistuneet
passiivi
on latistuttu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole latistunut
sinä
et ole latistunut
hän/se
ei ole latistunut
me
emme ole latistuneet
te
ette ole latistuneet
he
eivät ole latistuneet
passiivi
ei ole latistuttu

Pluskvamperfekti

minä
olin latistunut
sinä
olit latistunut
hän/se
oli latistunut
me
olimme latistuneet
te
olitte latistuneet
he
olivat latistuneet
passiivi
oli latistuttu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut latistunut
sinä
et ollut latistunut
hän/se
ei ollut latistunut
me
emme olleet latistuneet
te
ette olleet latistuneet
he
eivät olleet latistuneet
passiivi
ei ollut latistuttu

Find out the most frequently used verbs in finsko.